Blogujeme

Blog

Predtým než sa pustíte do stavby zrubu či drevenice

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Stavba drevenice a zrubu nie je malá investícia. O to viac by ste mali byť dôsledný pri plánovaní, výbere druhu drevostavby a dodávateľa. Dáme vám niekoľko užitočných rád.

V našej krajine sa stretávame s celou škálou prekrásnych starých zrubových domov, nachádzajúcich sa ako v horských oblastiach, tak aj v zapadnutých vidiekoch. Len málo z nich by však spĺňalo súčasné požiadavky na moderné bývanie. Preto prichádzame na trh s veľmi špecifickou kombináciou zrubovej stavby, kde sú dodržané všetky nároky pre moderné bývanie, ako aj detailné prepracovanie jednotlivých spojov a izolácie zrubovej stavby.

Ako jediný používame zložitý tesársky pozdĺžny spoj v tvare W, pri ktorom nedochádza k nekontrolovateľným posuvom kmeňov v stavbe a zaručuje vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti kombinované s izoláciou ovčieho rúna a pamäťovej pásky.

Zrubové domy majú veľmi svojrázny a ničím nezameniteľný vzhľad, ktorý ľudí priťahuje. Pri porovnaní zrubu s inými stavebnými systémami zistíme, že ich architektúra sa spravidla nesnaží nič zakrývať, lebo povrch kmeňov je viditeľný zvnútra, aj zvonka. Sú to práve zruby, ktoré nič neskrývajú. Neodškriepiteľné sú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti zrubov, ich odolnosť a krása, to všetko znásobené tým, že sú vyrobené z netoxických materiálov. Majú svoj prirodzený vzhľad, zbiehavosť, hrče, charakter a osobitosť, ktorá je podmienená zaujímavým a rytmickým prepletením horizontálne uložených kmeňov v rohoch budovy.

Možnosti náterov pre zruby a drevenice

Hlavnou zložkou pre nátery olejovými farbami je ľanový olej (v súčasnosti sa používajú kombinácie rôznych olejov na vylepšenie vlastností náteru). Výborne preniká do hĺbky podkladu a pokrýva povlakom steny jeho pórov. To umožňuje vynikajúce zviazanie podkladu s nasledujúcim olejovým náterom a maximálnu difúznosť drevenej hmoty.

Postup pre náter exteriéru: 1-krát náter Boritá soľ (prírodný fungicíd a biocíd), 1-krát Základný olej a 2-krát Farebná glazúra.

Pre náter interiéru je niekoľko možností. Hlavná zásada je všetky vlhké priestory natrieť 1-krát Boritou soľou (prevencia proti plesniam a zamodreniu) a potom postupovať podľa predstáv: olej s voskom, včelí vosk, olej s UV filtrom pre zachovanie prirodzeného vzhľadu bez ďalšieho zožltnutia povrchu.

V ponuke máme 100-percentné prírodné oleje a vosky od firmy OSMO.

Zruby a remeselná technológia ich výroby

Remeselná technológia je na rozdiel od priemyselnej založená na vysokom podiele ručných prác. Jednotlivé výrezy sa spravidla ručne odkôrujú, čím sa získajú tvarové originály, ktoré sa opäť ručným spôsobom, pomocou špeciálneho kružidla, prekladajú na seba.

Takto vznikne originálna zrubová stena z tvarovo originálnych výrezov. Prierez kmeňov je väčšinou ponechaný v pôvodnom tvare. Prierezom je spravidla kruh, do ktorého je v spodnej časti vyrobená pozdĺžna drážka, jej okraj presne kopíruje tvar susediaceho kmeňa ležiaceho pod ňou. Vo vnútri je táto drážka hlbšia, ideálne o približne 20 mm.

Tepelnotechnické vlastnosti typické pre zrubové domy

Drevo má schopnosť pohlcovať a uvoľňovať vlhkosť v závislosti od relatívnej vlhkosti vzduchu, v ktorom sa nachádza, a preto je interiérová klíma v zrube neustále prirodzene regulovaná a mechanická úprava vzduchu nie je štandardne v zruboch potrebná.

Zrubové domy majú v porovnaní s ľahkými konštrukciami vyššiu tepelnoizolačnú schopnosť. Jej vplyv je značný v dobe, keď dôjde k poklesu interiérovej teploty a „nahriata" konštrukcia ju pomáha vyrovnať.

Riešením zložitých rovníc bolo stanovené, že zrubová stena s priemerom kmeňa 350 mm zo smrekového dreva s vhodne utesnenou pozdĺžnou drážkou pomocou nenasiaknuteľnej ovčej vlny a pamäťovej tesniacej pásky dosahuje výpočtové hodnoty tepelného odporu 2,67 m²×K×W-¹, vtedy jej súčiniteľ prestupu tepla činí U = 0,374 W×m-²×K-¹. 

Táto hodnota je o niečo vyššia, ako hodnota požadovaná normou STN 73 0540 – 2, kde súčiniteľ prestupu tepla má hodnotu U = 0,32 W×m-²×K-¹ a preto bez prídavnej tepelnej izolácie je kanadský zrub vhodnejší skôr na rekreačné bývanie. Pre celoročné bývanie je vhodnejšia Slovenská drevenica, ktorú je možné bez akýchkoľvek problémov dostatočne zatepliť a nestratí pritom na svojom čare.

Ako dlho sa zrub vyrába?

Časová náročnosť výroby a dokončenia zrubového domu je podmienená mnohými faktormi, ktoré sa budú výrazne líšiť v závislosti od vybraného výrobcu. U výrobcov sa do celkovej doby stavby niekedy započítava aj ťažba guľatiny, ktorú firma objedná až na základe objednávky.

Doba výroby a montáže je závislá na veľkosti domu, môžeme povedať, že výroba hrubej stavby bežného domu trvá zhruba 3 mesiace. Medzitým sa na stavebnom pozemku prevedú výkopové práce, inžinierske siete, vyrobí sa základová platňa, čo môžu byť len základy, prípadne podpivničenie, často je potrebné aj spevniť príjazdovú komunikáciu (kvôli privezeniu zrubového domu), ale aj priestor potrebný k manipulácii s guľatinou.

Výber firmy, ktorá zrub dodá

Výber dodávateľa, ktorý bude najvhodnejší pre daný projekt, nie je vôbec jednoduché rozhodnutie. Pokiaľ ide o určenie ceny realizácie, dobrý výrobca nerobí rozpočet na základe zastavanej plochy domu, ale na základe súčtu cien všetkých materiálov a prác, ktoré budú na stavbu potrebné.

Skúsený výrobca je schopný urobiť odhad ceny v určitom rozmedzí na základe podobne komplikovaného projektu.

Pre kvalitu a bezproblémový priebeh celej stavby je vhodné, aby sa pri jej návrhu spolupracovalo s architektom alebo návrhárom, ktorý sa vyzná v konštrukcii zrubových stavieb. Zruby sú veľmi špecifické konštrukcie a nie je možné k ich návrhu pristupovať rovnako ako pri klasických tehlových stavbách.

Našim klientom ponúkame vysoko kvalifikovaného projektanta, ktorý je špecialistom v oblasti drevostavieb a vypracuje Vám projekt podľa Vašich predstáv.

logo-pinuslog-pata.png